» Bangladeş Başkonsolosu Bilecik’te

Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Dr. Mohammad Monirul İslam Belediye Başkanı Nihat Can’ı Makamında ziyaret etti.

Bilecik’e ziyaretleri sebebiyle memnuniyet ve mutluluğunu dile getiren Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Dr. Mohammad Monirul İslam’ şunları söyledi;

Bangladeş ve Türkiye arasındaki dostluk kültürel ve tarihi bağlarla derinlere kök saldığını belirten Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Dr. Mohammad Monirul İslam ‘’Son zamanlarda ikili ilişkilerde Bangladeş ve Türkiye arasında değişik konularda karşılıklı fayda sağlayan siyasi mutabakat ve meşguliyetlerde artış gözlendiğinden ve Bangladeş’in ekonomik büyümesi ve kazanımları iki ülkenin sonuca yönelik şekilde işbirliği yapması için yeni fırsat koridorları açmıştır. Ayrıca “Bangladeş’te Türkiye kelimesi çok iyi bilinen bir kelime. Türkiye ve Türklere karşı büyük bir saygı ve sevgi mevcut. Türkiye halkını seviyoruz. Her ne kadar birçok insan Türkiye ile ilgili birçok şey bilmese de ki aynı durum Bangladeş ile ilgili Türk insanları açısından da geçerli… Türkiye’de yaşayan halkın Bangladeş’te yaşayan halka karşı sevgisi mevcut ama Türkiye’de yaşayan birçok kişi Bangladeş ile ilgili birçok şeyi bilmiyor. Bu aradaki boşluğu doldurmaya çalışıyoruz. İki ülke arasındaki bu kardeşlik ve dostluk hislerini uygulanabilir alanlarda (ticareti, yatırım, turizm vs.) kullanıyoruz. Bilecik çok önemli bir şehir. Gerek sanayisi, gerek ekonomisi ve bulunduğu kozmopolit yapısı ile yatırım yapılacak bir şehir. İleriki süreçlerde bu bağların kurulması ile iki ülkenin ekonomik girdilerinin güçleneceği kanaatindeyiz.’dedi.

 

Belediye Başkanı Nihat Can ise Dirilişin, Kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri Bilecik’te kendilerini ağırlamaktan onur ve mutluluk duyduğunu ifade ederek şunları söyledi’’

Kıtalar ve coğrafyalar ayrı olmasına rağmen çoğunluğu Müslüman olan Bangladeş ile gönüllerimiz her zaman birdir. İkili ilişkilerimizin bundan sonra daha da fazla kuvvetleneceğine inanıyorum. Bizde bu noktada Ülkemizin hedeflerine ulaşması adına bu tarz diyaloglarımızı güçlendirerek var gücümüzle çalışacağız. Türkiye ve Bangladeş ilişkileri sadece iyi ilişki değil kardeşlik ilişkisidir. Ülkemizin ve Bilecik’imizde bu ikili ilişkiler kapsamında kazandırılan diyaloglar ile 2023,2053 ve 2071 hedeflerimize ulaşmayı arzu ediyoruz.

 

Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Dr. Mohammad Monirul İslam’a Ziyaretleri sebebiyle Nihat CAN’ Bilecik’in seramiğinden yapılmış 40 yıl hatırı olacağı düşüncesiyle bir fincan takımı ve Dirilişin Kuruluşun ve Kurtuluşuun Şehri Osmanlı’nın simgesi olan Osmanlı arması taşıyan bir tablo takdim etti.

avatar