» FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI

Bilecik Belediyesi tarafından düzenlenen “Fethin 718. yılı, Şeyh Edebali’yi ve Osmangazi’yi Anma” etkinlikleri ile ecdadımız anılırken, Dirilişin Şehri Bilecik’in de kutlu fethi coşkuyla kutlandı.

FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI (1)

Şeyh Edebali Türbesi alanında gerçekleştirilen program Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından  Hafızı Kurra Adem Karabey tarafından verilen Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI (2)

 

Mehteran Takımı’nın gösterisiyle devam eden kutlama programına; Vali Süleyman Elban, AK Parti  Bilecik  Milletvekili  Halil Eldemir,  Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Belediye Başkanı Selim Yağcı, AK Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık, Kadın Kolları Başkanı Ümran Erdoğan Karayiğit, Gençlik Kolları Başkanı Servet Yılmaz, Bayırköy Belediye Başkanı Mustafa Yaman, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce, ECM Metal Sahibi Salih Öztürk, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI (5)

Vali  Süleyman Elban,  programda yaptığı konuşmada;  Bilecik’in fethinin aynı zamanda üç kıtaya adaletle hüküm sürmüş cihan imparatorluğunun kuruluş yıl dönümünün 718. yılını kutladıklarını belirterek;  “Değişik vesilelerle ecdadımız bu topraklara gelmiş, çeşitli vesilelerle almış ancak tekrar terk etmek durumunda kalmış. Sonra  Şeyh Edebali’nin manevi önderliğinde  Osmangazi bu şehri fethettikten sonra artık ilelebet buraları Türk ve İslam yurdu olmuş. O günden bugüne kadar da sürekli yurt olarak kalmış. Allah hepsinden razı olsun. Ramazan ayının ve fethin ülkemize birlik, dirlik, beraberlik ve huzur getirmesini diliyorum.” dedi.

FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI (4)

AK Parti  Bilecik  Milletvekili  Halil Eldemir ise ramazan ayının hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek, programın düzenlenmesinde emeği geçen Belediye Başkanı Selim Yağcı ve diğer paydaşlara teşekkür etti.

FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI (3)

BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI:

”BİLECİK BUGÜN RAMAZANI ŞERİF VE KUTLU FETHİN COŞKUSUNU BİRLİKTE YAŞIYOR”

Belediye Başkanı Selim Yağcı ise etkinlikte yaptığı konuşmada; ‘Dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun beşiği olan Bilecik’te iki anlamlı etkinliği bir arada yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI (12)

”Bilecik’te özel ve güzel günlerden iki anı birlikte idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bir taraftan Ramazanı Şerifi idrak ediyoruz, bir taraftan da Şanlı fethimizin 718. yıldönümünü, Şeyh Edebali ve Osmangaziyi anma törenlerini hep birlikte idrak ediyoruz. Bilecik; Diriliş, Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri. Bunlar sonradan çalışarak olan şeyler değil. Atalarımızın bizlere emanet ettiği kutsal değerler.  Bilecik gerçekten Ertuğrul’un sancağı olan bir şehir.

FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI (9)

Bilecik Şeyh Edebali Hazretlerinin metfun olduğu ata yadigarı bir şehir. İşte bizler de böyle bir şehirde yaşamanın yaşamanın ve böyle güzide topraklara hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bilecik’te bu farkındalığı ve farklılığı ortaya koyma adına yaklaşık 5 yıldan beri bu kutlu fethimizi kutluyoruz. Gerçekten bu mayıs ayının son haftası başka bir güzelliği olan Ramazanı Şerifi beraberinde getirdi. Tüm kutlamalar ve törenlere anlam kazandıran siz değerli konuklarımızın katılımıdır.

FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI (10)

İnşallah burada bir taraftan geçmişimizden aldığımız ilhamı geleceğimize taşımanın mutluluğunu yaşarken, ecdadımızı anmamın mutluluğunu yaşarken, geleceğimize olan inancımızı da dile getirmiş oluyoruz. Bu topraklar ve bu topraklarda yaşayan herkes sonuna kadar hak ettiğini gerek Kurtuluş  Savaşında, gerek Çanakkale’de, gerek 15 Temmuz’da atalarına ne kadar layık torunlar olduğunu ispat ettiler. Her zaman şunu dedik ve demeye de devam edeceğiz. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi hiç kimse bozamayacak.”

FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI (7)

”BİZLERE BU TOPRAKLARI VATAN EDEN ECDADIMIZI RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ”

Konuşmasına; ”Bu şanlı bayrak hiçbir zaman indirilemeyecektir” ifadesiyle devam eden Belediye Başkanı Selim Yağcı; ”Milletimiz her zaman bu kararlığını gösterdi ve göstermeye devam edecektir. İşte bizler böyle kutlu bir geleneğin temsilcileriyiz. Bizler, Şeyh Edebali, Ertuğrulgazi, Osmangazi’nin torunlarıyız, bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarıyız. Ben bu duygu ve düşüncelerle bizlere bu güzel vatanı bırakan ecdadımızı rahmet ve minnet duygularıyla anıyorum.

FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI (13)

Böyle güzel organizasyonların gerçekleştirilmesinde bizlere katkı veren başta Sayın Valimiz Süleyman Elban’a, davetimize icabet eden Sayın Milletvekilimize, düzenlenen iftara katkı sunan ECM Metalin Sahibi Salih Öztürk ve çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. ‘ ifadelerini kullandı.

FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI (6)

HAFIZI KURRA ADEM KARABEY TARAFINDAN FETİH VE AKŞAM EZANI OKUNDU

Etkinlikte, Konyalı Sim Sırma ve Dival İşleme Sanatkarı Nur  Dikilitaş,  Şeyh Edebali’nin türbesine örtülmek üzere yaptığı “Sanduka örtüsü” ile “Kayı boyu” işaretli bayrağı Vali Elban’a, Milletvekili Eldemir’e, 2.  Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç’a ve Belediye Başkanı Selim Yağcı’ya takdim etti.

FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI (8)

Belediye Başkanı Selim Yağcı ise Nur Dikilitaş’a, üzerinde 3 boyutlu Osmanlı Arması bulunan tabloyu hediye etti.

FETHİN 718. YILI COŞKUYLA KUTLANDI (11)

Manevi coşku ve atmosferin oldukça fazla olduğu program; daha sonra Hafızı Kurra Adem Karabey’in Fetih ve İftar Ezanını okuması ve iftarların açılmasıyla son buldu.

avatar