» ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Bilecik Belediyesi ve Bilecik Sağlık İl Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan ve tedavide erken teşhisin önemini vurgulama adına hazırlanan çalışma ile şehrimizin birçok noktasında bulunan kurum ve kuruluş binaları ile belirlenen alanlarda ‘’Erken Teşhis Hayat Kurtarır’’ yazıları yazıldı.Belediye Başkanı Nihat Can ve Sağlık İl Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin etkinliğin düzenlendiği Kültür ve Kongre Merkezi önünde vatandaşlarımızla bir araya geldi.

 

Kültür Kongre Merkezi önüne ‘’Erken Teşhis Hayat Kurtarır’’ logosunu boyayan Belediye Başkanı Nihat Can ve Sağlık İl Müdürü Keskin, program hakkında bilgi verdi.

 

Belediye Başkanı Nihat Can, yaptığı konuşmada sağlıklı yaşam ve erken teşhisin önemine değinerek, ‘’’’Belediyemiz ve Sağlık İl Müdürlüğümüz işbirliğinde kanserle mücadelede erken teşhisin önemini vurgulama ve bu anlamda vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla Kültür ve Kongre Merkezimiz önünde ‘’Erken Teşhis Hayat Kurtarır’’ logosunu boyadık. Sağlık Müdürümüz Dr. Serkan Kadir Keskin ve çalışanlarına böyle anlamlı bir çalışmayı gerçekleştirdikleri için teşekkür ediyorum. Bilecik Belediyesi olarak bizler de her zaman vatandaşımızın yararına olan çalışmaların yanında yer almaya hazırız ve Sağlık İl Müdürlüğümüzün bu tür çalışmalarına gerekli katkıyı veriyoruz. Bu anlamda ‘’Erken Teşhis Hayat Kurtarır’’ sloganını şehrimizin birçok noktasındaki kurum ve kuruluşlarımızın önüne kazandıracağız.’’ ifadelerini kullandı.Sağlık İl Müdürü Keskin ise proje hakkında verdiği bilgide; ‘’Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık rastlana kanser olup hemen hemen 8-10 kadından birinde karşımıza çıkmakta ve nadir de olsa erkeklerde de görülebilmektedir. Ancak memedeki her 10 kitleden 8’i iyi huyludur, yani kanser değildir. Bu kadar sık görülmesi ve erken tedaviyle yaşamı uzatmanın mümkün olması nedeniyle tarama programları başlatılmış, ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı olarak kabul edilmiştir. Öncelikle meme kanserini süt kanalları ve süt bezlerini döşeyen hücrelerin anormal ve kontrolsüz çoğalması olarak tanımlaya biliriz. Meme kanserinin nedeni tam olarak bilinmese de yaş, genetik mutasyonlar, beslenme, sigara, alkol alışkanlığı, obeziite olmakla birlikte en çok göze çarpan neden olarak östrojen dediğimiz kadınlık hormonuna maruz kalma süresinin uzun olmasını sayabiliriz.

 

İlimizde birinci basamakta Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve Bozüyük İlçe Sağlık Müdürlüğünde olmak üzere 2 adet kurumumuzda mamografi çekilmekteolup, 1 Ocak 2018 tarihinden bu yana 2088 kişi taranmış, 86 kişi ikinci basamağa sevk edilerek, 5 kişiye meme kanseri tanısı konulmuş ve tedavisi sürmektedir. Kanserden korunmak için önerilerimiz; sigara ve alkolden uzak durmak, kilo vermek, kendi kendilerini muayene etmeyi öğrenmeleri ve özellikle 40 yaşından sonra 2 yılda bir kez tarama için KETEM’e başvurmalarıdır. Muayene olmaktan korkmayın, kanserin farkına geç varmaktan korkun ve Erken Teşhis Hayat Kurtarır. diyoruz’’ ifadelerini kullandı.

avatar