» Bilecik Valiliğinden EDS Açıklaması

İlimizde faaliyete geçtiği 12 Mart 2018 tarihinden itibaren, trafik kurallarına riayet edilmesi konusunda giderek artan bir duyarlılığın oluştuğu memnuniyetle gözlemlenen Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS) hakkında, 30 Mart 2018 tarihinde yerel basında çıkan haber dayanak alınarak, son günlerde ulusal basında; uçan kuşa, yürüyen, koşan yayalara, hayvanlara, bekleyen veya kırmızı ışıkta duran araçlara dahi ceza kesildiği, haksız cezanın böyle kanıtladığı, vs. şeklinde gerçek dışı haberler yapıldığı görülmektedir.

 

İlimizdeki kavşaklarda kurulu bulunan EDS’ler harekete duyarlı olarak çalışmakta ve 7 km/saat hızın üzerinde hareket eden nesneleri algılayarak tepki göstermektedir. Ancak bu nesnelerin tanımlanan en düşük (motosiklet kütlesi) kütleden büyük olmaları gerekmektedir.

 

Ayrıca sistemin kaydettiği veriler EDS merkezinde uzman trafik personelimizce incelenerek titizlikle değerlendirilmekte ve her flaş patlaması ceza kesildiği anlamına gelmemektedir.

 

2018 yılında EDS’nin faaliyete geçmesiyle İlimiz şehir içi trafik kazalarında %15, yaralanmalarda % 30, ölümlerde ise %100 oranlarında azalma meydana gelmiş olması, halkımızın can ve mal emniyetinin sağlanması açısından büyük önem arz etmektedir.

 

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

BİLECİK VALİLİĞİ

avatar