» Beyaz Kod Veren Doktora Bilecik’teki Meslektaşlarından Destek

Bilecik Aile Hekimleri Derneği Giresun ilinde yaşanan olay ile ilgili basın açıklaması yaptı.

 

Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada;

23.07.2018 de Giresun’da meydana gelen ve kamuoyuna malolan olay nedeniyle, görevini kanunların elverdiği ölçüde yerine getirmeye çalışan meslektaşımız sosyal medyada linç kampanyasına dönüşen bir şekilde yargısız olarak infaz edilmeye başlanmış, üzerine de soruşturmanın selameti açısından açığa alınmıştır. Bunu asla kabul etmiyoruz …. derhal bu yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz.

 

Sorunun ana kaynağı olan evde yatalak olduğu öne sürülen hastanın eşi, raporlu olduğunu iddia ettiği ilaçları yazdırmak için ASM ye gelmiş, misafir hasta olarak kişi ile görüşülmüş, talebinin hasta görülmeden yapılamayacağı ve bunun suç olduğu, kişinin ASM ‘ye gelmesi gerektiği uygun değil ise hastane evde bakım hizmeti ile görüşülmesi gerektiği gelen kişiye doktor tarafından anlatılmıştır. Buna rağmen talebinde ısrar eden kişi poliklinik hizmetini
durdurmuş bağırmaya hakaret etmeye başlamış ve sonrasında beyaz kod verilmek zorunda kalınılmış, polis gelmiş ve herkesin malumu olaylar silsilesinde maalesef kişi vefat etmiştir. Eşinin ilaçlarını yazdırmak derdindeki vatandaşın ölümü hepimizi üzmüştür.Ancak kanunen suç olan ve bu nedenle yargılanıp ceza alan meslektaşlarımız varken bu talep haksızdır ve yapılması halinde suçtur.

 

Yıllarca SGK ya başvurarak bu sorunu çözme talebimiz dikkate alınmamıştır. Nitelikli dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik v.s gibi son derece ağır ithamlarla yargılanan meslektaşlarımız bulunmaktadır.

 

Durum gayet açık ve net ortada iken ve talebin suç unsuru olduğu bilindiği halde meslektaşımızın açığa alınması kanunları uygulayan, hukuk çerçevesinde işlem yapan hekimi haksız duruma düşürmüştür. Her gün uygunsuz ilaç yazımı, illegal rapor talebiyle gelen hastalarımız vardır. Bizlerin tek derdi mesleğimizi, işimizi hakkı ve layığıyla yapmaktır..

 

Sağlıkta şiddet konusunda adımlar atılmasını beklediğimiz bu günlerde,haklı iken haksız duruma düşmek bizleri üzmektedir, bu durum sağlıkçıya karşı olan şiddeti körüklemektedir.

 

Beklentimiz bakanlığın meslektaşımıza sahip çıkması, SGK’nın bu ilaç yazdırma mevzusunda net tavrını ortaya koyması ve sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılmasıdır. Hastane bünyesinde hizmet vermekte olan evde sağlık hizmetleri birimi ASM’lerden ayrı ve farklı hizmet sunumu olan birimlerdir.Bu birimle ilgili hizmetteki aksamaların ve yaşanan sorunların çözüm noktası ASM’ler değildir.

 

Sistemin mağduru olan vatandaşımıza Allah’tan rahmet dilerken, bu konuda işinin gereğini yapan meslektaşımızın sonuna kadar arkasında olduğumuzu ve tüm hukuki süreçte destek olacağımızı beyan ederiz.

 

BİLECİK AİLE HEKİMLİĞİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

avatar