» TARİHİ VE DÖNEMİ BELLİ OLMAYAN ANTİK KÖPRÜ VE ROMA KÖPRÜSÜNE RUS BİLİM ADAMLARININ İLGİSİ.

Osmaneli insanlığın ilk tarihinden bu yana bir çok medeniyetin ilgisini çekmiş ve yerleşim yeri olmuş,İpek yolu,Ordu yolu,Haç yolu gibi çok önemli yolun geçtiği önemli bir yerleşim yeridir. Türkiye’nin üçüncü büyük nehri Sakarya’nın içinden geçtiği ve bu nehre Göksu,Göynük Suyu,Karasu gibi üç nehre sahip kenttir.Nehirlerin çok olması özellikli bir çok tarihi köprü nünde ilçemiz sınırları içinde kalmasını sağlamıştır.

Sakarya Nehri üzerinde yer alan Roma Köprüsü ve hemen yanında yer alan dönemi araştırılan köprü,İçmeler tesislerimize 3 km mesafedeki dönemi bilinmeyen halk arasında Antik Köprü ismiyle anılan köprü,Göksu üzerinde yer alan Taş Köprü Osmaneli ilçemize büyük değer katmaktadır.Bu Köprülere kayıp bir çok köprüyü eklemek için tarihçilerimiz çalışmalarını sürdürüyor.

 

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doc. Dr. Hüseyin Sami Öztürk hocamız ve Koç Üniversitesi Post Doc. olarak görev yapan Roma Tarihi uzmanı Dr. Roman Shliakhtin Osmaneli de köprülerimiz konusunda incelemelerde bulundular.Özellikle Roma dönemine ait ola CP AŞ fabrikamızın yanındaki Roma Köprüsü(Justianus Köprüsü) yanında bir köprü daha olduğu ve bu köprünün tarihinin çok daha eski olduğu hocalarımızca belirlendi.Rus Tarihçi Dr. Roman Shliakhtin köprülerimize hayran kalırken kullanılan taş ve işçiliğin yeni bir çalışma alanı olacak kadar değerli olduğunu söyledi.

Tarihi belli olmayan İçmeler Tesislerimize 2 km mesafedeki Antik Köprü ise hocalarımızın büyük ilgisini çekti. Bu köprünün tarihide çok geçmişe gidecek ve Osmaneli ve Bilecik için çok önemli bir tarihi varlık olacak.Gözetleme kulelerinde de inceleme yapan Rus Tarihçi Dr. Roman Shliakhtin ve Doc. Dr. Hüseyin Sami Öztürk yeni bulgulara eriştiler.Gözetleme Kulelerinin Selçuklu veya Roma döneminden kaldığını daha önce tarihçiler ifade ediyorlardı.Hocalarımız bu önemli tarihi varlıklarımızın çok daha eski dönemlere gidebileceğini belirlediler.

 

Belediye Başkanımız Münür Şahin değerli hocalarımızla Prof. Dr. Yunus Söylet İçmeler Tesislerimizde sabah kahvaltısında bir araya geldi.Başkan yaptığı açıklamada;”Osmaneli turizmde değer olurken değerli hocalarımız,değerli bilim adamları ile araştırmalarla yeni bulgular elde ediyoruz.Osmaneli tarihi artık bilimsel verilere, gerçeklere dayanan, çok değerli hocalarımızın araştırmaları sonucu oluşan çalışmalarla çok daha gerçekci yazılıyor. Yılların yanlış bilgilerini artık gerçek bilgilerle düzeltiyoruz.Değerli hocalarımızın yayınlarını Kültür ve Turizm Bakanlığımızın verdiği yetkiyle yayınlıyoruz.Artık kaynaklarımız kalıcı ve akademik oluyor.Değerli hocalarımızın çalışmaları,bizimle çalışan diğer hocalarımızla birlikte devam edecek. Hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz dedi”dedi.

avatar