» SEVCAN UZUN, “5 ARALIK TÜRKİYE TARİHİNİN EN ÖNEMLİ GÜNLERİNDEN BİRİDİR”

5 Aralık, Türkiye tarihinin en önemli günlerinden biridir. Cumhuriyetin kuruluşunun her aşamasında sonsuz desteklerini ve fedakarlıklarını esirgemeyen kadınlarımıza siyaset yapmaya dair, 5 Aralık 1934’te de Türkiye Büyük Millet Meclisi kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasayı kabul ederek, Türk kadınına yasalar önünde erkeklerle eşit haklar verilmiştir.

fotograf
1930 yılı Belediye Seçimleri kadınlara, “seçimlere katılma, belediye meclislerine üye olma, seçimlerde aday olma hakkını” sağlaması nedeniyle oldukça büyük önem kazanmış ve dikkat çekmiştir. Kadınlara tanınan haklar Türkiye’nin demokratikleşmesinin en önemli göstergelerinden biri olmuştur. Seçme ve seçilme hakkı verilmesiyle, demokratik ülkeler seviyesinde, çağdaş bir ülke olmanın da ilk adımı atılmıştır. Sadece ekonomik alanda değil, siyasi alanda da kadınların etkin rol üstlenmesinin ülkenin geleceği ve refahı için bir gerekliliktir. Çünkü kadın, yaşayan bir toplumun, bir milletin en temel ögelerindendir. Erkeği ve çocuklarıyla o toplumun içinde binlerce yıl geriden gelen bir yaşamı beraber şekillendirmiş ve gelecekte de yaşamın şekillendirilmesini sağlayacak en önemli unsurdur. Türk kadını geçmiş yüzyıllardan yaşadığımız çağa kadar üzerine düşen bütün görevleri başarıyla yerine getirmiştir.

 

Atatürk 1925 ’teki nutuklarında kadın meselesi hakkında; “Bir milletin yalnız erkeklerinin ilerlemesiyle o millet yükselemez. Çünkü eğer kadın aynı ölçüde ilerleme hâlinde olmazsa erkeğin yükselmesi mümkün değildir.” demiştir.

 

Siyasette güçlenen kadın, ekonomik açıdan ve toplumsal alanda da güçlü kadın anlamına gelmektedir. Bugün kadın temsilcilerimize baktığımızda İlimizde 4 Belediye Meclis Üyesi ve 1 İl Genel Meclis Üyesi ülkemizde ise 1 Bakan, 81 Milletvekili, 40 Belediye Başkanı, 1340 Belediye Meclis Üyesi, 110 İl Genel Meclis üyesi ve 640 Muhtar bulunmaktadır.

fotograf1
Bu düşünceler ışığında  hayatın her alanında yer alan kadınların karar verme süreçlerinde de var olmaları gerekmektedir ve bunun sağlanacağına da inancım tamdır. Bu sayıların artması ve Belediye Başkanlık görevlerine de daha fazla kadınların gelmesi temennisiyle, çok önemli ve değerli olan Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 82. Yılını kutluyorum. Bu imkanı biz kadınlara sunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve minnetle anıyorum.

avatar