» MÜKELLEFLERE ÖNEMLİ UYARI! YAPILANDIRMADA SON TARİH 31 TEMMUZ

Sosyal Güvenlik Kurumu Bilecik Sosyal Güvenlik İl Müdürü Adem Bedir, 11 Mayıs 2018 tarihli ve 7143 sayılı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin yasadan yararlanmak isteyen borçlular için müracaatların 31 Temmuz 2018 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

Müdür Bedir, SGK İl Müdürlüğünde yapılan basın toplantısında; 7143 sayılı Kanun, Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olan İşveren, Sigortalı ve Hak Sahiplerine yeni bir fırsat daha sunduğunu belirtti.

 

Yapılandırmadan kimlerin faydalanacağı, neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler veren Bedir, yapılandırma kapsamına sigorta primi borçları, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek primi İdari para cezası, Damga Vergisi, Eğitime Katkı Payı, Özel İşlem Vergisi, Emeklilik Keseneği, Kurum Karşılığı borçları, işsizlik sigortası, 31 Mart 2018 tarihinden önce bitirilmiş olan inşaatların asgari işçilikten dolayı çıkmış olan fark prim borçları, yine isteğe bağlı sigorta prim borçları, topluluk sigortası, üçüncü kişilerden kaynaklanan rücu alacaklarının da bu kapsama girdiği bildirdi.

 

GECİKME CEZALARI VE ZAMLAR SİLİNECEK
İdari Para Cezalarının yüzde 50’si ile gecikme cezaları ve zamlarının silindiğini de belirten Bedir, “31 Mart 2018 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin olup 18 Mayıs 2018 tarihi itibariyle ödenmemiş olan idari para cezası asıllarının yüzde 50’si ile 18 Mayıs.2018 tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın, kanunda belirtilen süre ve şekilde ödenmesi hâlinde, idari para cezası asıllarının kalan yüzde 50’si ile idari para cezasına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir” dedi.

 

KURUM HAFTA SONLARI DA HİZMET VERECEK
Bedir, yapılandırma için son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğu ve en yakın Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmekte olduğuınu ifade ederek “İşverenlerimiz ayrıca e-Sigorta yoluyla online ortamda yapabilmektedir. Yapılandırma iş ve işlemlerimiz haftasonu 28/07/-29/07/2018 tarihlerinde cumartesi, pazar günleri de devam edecektir. Yapılandırılan borçları 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte ödenebilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecektir. Yapılandırma hakkını kaybetmemek için vadeli ödeme seçeneğini tercih edenlerin ilk taksitini, peşin ödemeyi tercih edenlerinse peşin ödemelerini en geç 31 Ağustos 2018 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir” diye belirtti.

 

avatar