» “HES İLÇEMİZİN VE KÖYLERİMİZİN İDAM FERMANI OLACAKTIR”

İnhisar da, Sakarya nehri üzerinde yapılması planlanan HES (Hidro Elektrik Santrali) projesi ile ilgili ilçe halkına bilgi aktarıldı, HES’in getiri ve götürüleri hakkında istişarelerde bulunuldu.

 

İnhisar’da düzenlenen bilgilendirme toplantısına İl genel meclis üyeleri Ahmet Bulur ve Nihal Arslan, Belediye Başkanı Ayhan Ödübek, Belediye Eski Başkanı Hüseyin İkiz, İnhisar mahalle ve köy muhtarları, Ak Parti ve CHP İlçe başkanları ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

 

Yapılan toplantıda vatandaşlara şu bilgiler aktarıldı:

 

“ÖRTÜ ALTI ÜRETİM YAPILAN ALANLARI KAPSIYOR”

İnhisar ilçemiz, Osmaneli ilçemizle beraber ilimizin 165 rakımlı mikro klima iklim özelliği taşıyan yılda 3 ürün hasadı yapılabilen, yılda 4 bin – 5 bin ton Deve dişi Nar üretimi yapılan ilçemizden birisidir. Özel bir şirket tarafından yapılması planlanan HES projesi özellikle yoğun olarak örtü altı üretim yapıldığı alanları kapsamaktadır. Kayıtlara göre bu alanlar 70 kişi ve 400 dekar sera alanını oluşturmaktadır. Şirket tarafından seralarında bulunduğu yaklaşık 255 dekar alan kamulaştırılması şirket tarafından planlanmıştır. Bahsedilen bu tesis Sakarya nehrinin her iki yanına yapılacak duvar ve iletim kanalı ile, nehir yatağındaki suyun alınarak elektrik üretiminde kullanılacağı düşünülmektedir.

 

“İLÇEMİZİN İDAM FERMANI OLACAKTIR”

İnhisar ve tarımın yapıldığı bu bölgede yeraltı suyu bulunmamakta olup bu bölge ve daha üst kodlardaki yaklaşık 3 bin dönüm araziyi kapsayan tarla ve bahçelerin suluma suyu nehir kenarına kurulu olan motopomplarla yapılmaktadır. yataktaki su kanala alındığında yatağa bir miktar can suyu bırakılsa dahi bu pompalar su çekemeyecektir, çünkü yaz mevsiminde nehir azaldığında pompaların verimi düşmektedir. Yaz aylarında bölgeye piknik ve gezi amaçlı gelen insanlar karşılarında bir duvar, yosunlu taşlar, kötü koku ve sivrisinek yuvası göreceklerdir. Sonuç olarak bu, İnhisar ilçemizin ve köylerimizin idam fermanı olacaktır.

 

“BU TESİSİN YAPILMAMASINDAN YANAYIZ”

Konunun önemi ve hassasiyeti gereği 27.12.2016 tarihi akşamı yapılan halk toplantısında ilçemizin tüm seçilmişleri muhtarlar ve halkın kararlı ve kati tutumları bu tesisin yapılmamasından yanadır. Bu konuda ilimizin karar alıcılarında desteklerinin bizimle beraber bu yönde olacağını düşünüyor ve bekliyoruz.


avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ÇEVRECİ Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
ÇEVRECİ
Ziyaretçi
ÇEVRECİ

inhisar’da belediye başkanı Ayhan bey eski belediye başkanı Hüseyin bey,siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar ilçeleri adına güzel bir birliktelik sağlamışlar.Dilerim yaptıkları mücadelede muaffak olurlar.”HES” in kurulmaması için verdikleri mücadelede başarılı olurlar.