» GÜNCELLENEN ÖĞRETİM PROGRAMLARININ TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Güncellenen Öğretim Programlarının Tanıtımı Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Yardımcı Mustafa Kemal Özgün, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Elektronik Eğitim İçerikleri Daire Başkanı Zeki Tuman, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Müdür Yardımcısı Bektaş Uçkun, Şube Müdürleri Metin Sarıfakıoğulları, Cuma İvrendi, Erdoğan Kaba, Osman Bat, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Okul Aile Birliği Başkanları, formatör öğretmenlerimiz ve merkez ilçede görev yapan ilkokul, ortaokul ve liselerde öğretim programları yenilenen öğretmenler katıldılar.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Tanıtım Filmi’nin izlenmesinin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, toplantının açılış konuşmasını yaptı. Etik değerlerden yoksun, toplumda yara haline gelmiş insanları düşündükçe bunun, ruhsuz bir okul ve ruhsuz bir eğitim anlayışının eseri olduğunu belirtti. Elimizde sihirli bir değnek olup da örneğin eşini katleden koca, uyuşturucu kullanan genç gibi olumsuz örnekleri ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını, elinde sihirli değneği olan kişilerin aslında öğretmenler olduğunu ifade etti. “Her birinizin bu toplumun kurtarıcılarından birisi olduğunuzun farkında olmanız gerekir. Bir kişiyle ne yapabiliriz demeyin. Bir kişi dünyayı değiştirebilir.” diyen Durmuş, Lidyalıların parayı bulduğunu ancak bu buluşu gerçekleştirenin, o toplumda paraya olan ihtiyacı hisseden tek bir kişi olduğunu anlattı. Yaşadığı bir olaydan sonra artık kimseyi kurtarıcı olarak beklememe kararı aldığını ve Fazilet Durmuş olarak “ne kadar çok kişinin hayatına dokunabilirim, ne kadar çok kişinin kurtarıcısı olabilirim” diye düşünüp çalışmalarına buna göre yön verdiğini söyledi. Dünyanın en iyi müfredatı da yapılmış olsa, öğretmenlerin sahip çıkmadığı bir müfredatla başarıya ulaşılamayacağını kaydetti. Öğretmenlere, gece gündüz çalışarak her türlü desteği vermeye çalıştıklarını hatırlattı ancak sınıfın kapısından giren kişinin öğretmen olduğunu ifade etti. Yeni müfredatta yer alan 10 kök değere hep birlikte sahip çıktığımızda Türkiye’de de dünyada da güzel nesiller yetiştireceğimize inandığını belirtti. Yeni eğitim öğretim yılının başarılı ve hayırlı bir yıl olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

Daha sonra kürsüye gelen Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, yoğun bir çalışmanın ardından 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı başlamadan 51 programın yenilenme çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. Bu Programların ilk denemelerini bu yıl 1, 5 ve 9. sınıflarda yapmış olacaklarını ve 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılından itibaren de tüm sınıf düzeylerinde yeni programların uygulanmaya başlanacağını ifade etti. Dünyanın hızla değiştiğini ve değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu, müfredat programlarının da zaman zaman güncellenmesi gerektiğini anlattı. Durmuş, yeni programın konuları hayatla ilişkilendirerek verdiğini ve değerler eğitimine önem veren bir yaklaşımın benimsendiğini dile getirdi.

Ders konularının sadeleştirildiğini ve birbiriyle ahenkli hale getirildiğini belirtti ve yeni programın hazırlanış süreci hakkında bilgiler verdi. Talim ve Terbiye Kurulu’nun görevleri ve çalışmaları hakkında da bilgiler veren Durmuş, konuşmasının sonunda öğretmenlerimizin sorduğu sorulara cevap verdi. Yeni öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Programın sonunda Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Özgün tarafından Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş’a, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş tarafından da Daire Başkanı Zeki Tuman’a hediye takdim edildi.

avatar