Dolar 18,5039
Euro 18,1433
Altın 988,22
BİST 3.179,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bilecik 21°C
Açık
Bilecik
21°C
Açık
Pts 17°C
Sal 17°C
Çar 18°C
Per 17°C
Memleket Partisi Bilecik

CHP’li başkanlar Bilecik’te bir araya geldi

CHP’li başkanlar Bilecik’te bir araya geldi

CHP’li başkanlar Bilecik’te bir araya geldi
sırmalılar
A+
A-
08.10.2021

CHP il belediye başkanları toplantısı, Bilecik’te belediye başkanı Semih Şahin’in ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Bilecik’te Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki toplantıya CHP’li 12 il belediye başkanından 7’si ve Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’da katıldı. Toplantıda Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu yer aldı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın ise toplantıya katılmak üzere yolda olduğu öğrenildi.

“TOPLANTIMIZA BAŞKANI SALMAN’DA KATILACAK..”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, “Cumhuriyet Halk Partisi İl Belediye başkanlarının sırasıyla periyodik olarak gerçekleştirdiği bir toplantıdayız ve şimdi sıra bizim şehrimizde. Ardahan, Edirne ve Bolu belediye başkanlarımız yoldalar. Bunun dışında Yalova’da hukuksal bir süreci olmasına rağmen biz kendisini belediye başkanı gördüğümüz için Yalova belediye başkanımız da bu toplantılara katılıyor.” dedi.

“YAKIN ZAMANDA HÜKÜMET DEĞİŞECEĞİ İÇİN..”

Bütün Şehir Yasası ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Şahin, son olarak “Zaten yakın zamanda hükümet de değişeceği için yani var olan iktidarın ürettiği şeylerin devam etmeyeceğini düşünüyorum ben. Şahsi fikrimdir ve bütün şehir yasasının kurgulandığı biçimde yapılmayacağını düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

“SIKINTILARIMIZI VE HEDEFLERİMİZİ PAYLAŞIYORUZ”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise il belediye başkanları grubunun başkanlığını yaptığını belirterek, “Arkadaşlarımızın teveccühü ile İl belediye başkanları grubunun başkanlığını yapmaktayım. Biz yaklaşık her iki ayda bir belediyede toplanıyoruz. Burada genel belediyecilik konuları ile ilgili sıkıntılarımızı paylaşıyoruz, çözüm hedeflerimizi paylaşıyoruz ve ilgili kurumlara, birimlere, Belediyeler Birliği ve İçişleri Bakanlığı gibi duyurmaya çalışıyoruz.” dedi.

Geçtiğimiz yıl görevden alınan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın haksız bir biçimde görevden alındığının altını çizen Başkan Gökhan, konuşmasının devamında, şu ifadelere yer verdi:

“HİÇ BİR SUÇ UNSURUNA RASTLANMADIĞI TESPİT EDİLDİ..”

Bu toplantımıza Yalova Belediye Başkanımız Vefa Salman şuanda görevden alındı haksız bir biçimde. çünkü mahkemede herhangi bir hükmü yok, bir hüküm giymiş durumda değil ve en son raporlar da gerek MASAK, gerekse Sayıştay denetimcilerinin vermiş olduğu raporda onunla ilgili hiçbir suç unsuruna rastlanmadığı tespit edilmiş.

“ÜLKEDE HUKUK VARSA GEREĞİ YAPILMALI”

Biz de bunun üzerine dün itibariyle artık göreve geri döndürülmesi için bir süreci, daha doğrusu onun mücadelesini başlattık. Çünkü hukuk varsa bir ülkede gereği yapılmalı. Herhangi bir suçlama yok, tespit edilmiş durum yok. Dolayısıyla bu ülkede bir çok somut delillerle suçlananlar görevine devam ederken bir Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkanının bu şekilde görevden uzaklaştırılmış olmasını kabul etmemiz söz konusu değildir. Dolayısıyla bu toplantıda da bu süreçle ilgili görüşmelerimiz de olacak.

“GÖÇMEN KONUSU KONUŞULACAK”

Ayrıca toplantılarımıza bazı uzmanlar çağırıyoruz ve uzmanlar bize belirli konularla ilgili fikir veriyorlar. Bu konuda bir nevi eğitim de almış oluyoruz. Bugünkü Bilecik’te ki konumuz ise şehirlerimizde giderek sorun haline gelmeye başlayan göçmen konusudur. Neler yapmamız konusunda bize uzmanlar bilgi verecekler. Biz de ona göre kendi şehrimizdeki bu konunun sorunlarıyla ilgili neler yapacağımızı hep beraber kararlaştıracağız ve kamuoyuyla paylaşacağız.

“BİR ÇOK BELEDİYEYE ÖRNEK TEŞKİL EDİYORUZ..”

Grup sözcüsü Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise “Malumunuz Türkiye’de 30 büyükşehir ve 51 il belediyesi olarak farklı bir yerel yönetim anlayışı var ve kanunen birbirimizden farklı yönetilmek zorundayız. Yerel yöneticiliğin bir okulu olmadığı için de biz tecrübe aktarımıyla ve bilgi paylaşımıyla Belediye başkanlarımızla nerede nasıl bir zorluk yaşıyorsak bunun çözümünde bir olursak neleri çözebilirizi konuşarak başlamıştık ve gündemli toplanmaya başladık. Yaklaşık 2 yıldır biz 2 ayda bir bir belediye başkanımızın ev sahipliğinde toplanıp hem gündeme dair hem de yerel yöneticilikte karşılaşabileceğimiz güçlükleri yada içinde bulunduğumuz zorlukları nasıl aşabiliriz bunları değerlendiriyoruz. Aslında kıskanılan bir birliktelik. Çünkü biz burada yerel yöneticiliğin yardımlaşmayla nasıl büyütülebildiğini de bir çok belediyeye örnek olarak gösterdiğimizi düşünüyorum. Başladığımızda 11 belediyeydik, Kırklareli belediye başkanımız bağımsız seçilerek tekrar Cumhuriyet Halk Partisi saflarına katıldı ve onu da ekibimize dahil ettik. Birlikte güçlüyüz, biz bunun farkındayız. Hakikaten yapılan denetimlerde ve kaynak çoğaltma oranında birbirimize verdiğimiz desteği görünce bende yerel yönetimlerin bir adım önde gittiğini, iyi örnek olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

“ESKİŞEHİR VE BİLECİK ET VE TIRNAK GİBİ..”

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’da Eskişehir ve Bilecik’in et ve tırnak gibi ayrılmaz bir ikili olduğunu belirterek, şu ifadelere yer verdi:

Tabi başkanlarımızın yaptığı tespitler o kadar doğru ki kutluyorum kendilerini. Çünkü belediye başkanlarının birbirini tanıması ve birbirlerinin neler yaptığını bilmesi kadar doğru bir şey olamaz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerinin hepsi başarılıdır, hepsi güzel şeyler yapıyor fakat birbirimizden haberimiz olmuyordu. Bu şekilde belediye başkanları birbirlerinin ne yaptığını görebiliyor ve gördükleri projeleri uygulama fırsatı yakalıyorlar.

“İKTİDAR YERELDEN ÇIKACAK”

Ben işin başından beri iktidarın yerelden çıkacağına inanan birisiyim. Cumhuriyet Halk Partisinin Türkiye’de nüfusun yüzde 51’ini kapsayan illerde iktidara geldi. Bu da benim dediğim şeyi kanıtlıyor. Bütün belediye başkanları olarak biz artık iktidarın yerelden çıkacağı hareketi ve hazırlığı içerisindeyiz. Ben bu toplantının illerimize yararlı olacağını düşünüyorum.” dedi.

Başkanların konuşmalarının ardından toplantı basına kapalı olarak devam ederken, toplantının ana konu başlıklarının şehirlerdeki göçmenler ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman olacağı da belirtildi.


İLGİLİ HABERLER:

bilecik tasarım
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments