» Bilecik’te “Yöresel ürünler pazarı” kuruldu

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinesinde Bilecik’te yöresel ürünlerin yer aldığı ”Yöresel ürünler pazarı” kuruldu.

Vali Bilal Şentürk, Vezirhan beldesindeki tarihi Köprülü Mehmet Paşa Kervansaray’ında eşi Münevver Şentürk, Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Muzaffer Sandal, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yılmaz ve üyeleri, Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, İnhisar Belediye Başkanı Mehmet Kepez, Vezirhan Belde Belediye Başkanı Hüseyin Ocak, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Keskin, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen ile üreticilerin katıldığı etkinlikte, nerede bir güzellik varsa onun altında bir kadının elinin ve emeğinin bulunduğunu vurguladı.

Geleceğimizin inşasında en önemli payın kadınlar olduğunu ifade Vali Şentürk, ”Nerede bir güzellik varsa, onun altında bir kadın eli, bir kadın emeği var. Nerede mutlu ve huzurlu aile varsa orada kadın var. Nerede yıkılmış bir yapı varsa derleyip, toparlayacak olanların içerisinde asıl yükü çeken ve sorumluluğu taşıyan kadınlarımız. Onun için Bilecik olarak kadına yönelik şiddete karşıda yekvücut hareket etmemiz gerekiyor. Herkesin mutlu ve huzurlu, birbirine saygılı olduğu bir ortam istiyoruz. Birlikte olunca herşey anlam kazanıyor.” dedi.

“Verimli topraklara sahibiz”

Vali Şentürk, Bilecik’te katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, ”İmparatorluğun kurulduğu topraklarda sadece insan sermayesi değil, iklimiyle, coğrafyasıyla hakikaten mümbit toprakları olan verimli bir bölgede yaşıyoruz. Bu bölgenin çok güzel ürünleri var. Bu ürünlerimizi üretmek yetmiyor, ürettiğimiz ürünleri satabilmeliyiz. Ekonomik olarak geriye dönüşü sağlamalıyız. Ürünleri layıkıyla değerlendirelim, hak ettiği değeri bulalım. Bilecik karayolunda yoğun bir trafik akışı var, pazar aslında ayağımıza geliyor. Ürünlerimizi pazara çıkarmalıyız. Üretenin her zaman yanındayız. Hep birlikte ilimizi zirveye taşımak zorundayız.” diye konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş’ın kentte üretilen ürünler hakkında bilgi vermesinin ardından Vali Şentürk, eşi Münevver Şentürk ile beraberindekiler, ürünlerin yer aldığı ”Yöresel ürünler pazarı”nı gezerek, üreticilerden bilgi aldı.

Vali Şentürk ve eşi Münevver Şentürk de üretici kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak, kırmızı karanfil verdi.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments