» Bilecik’te 9’u 5 Geçe Hayat Durdu

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. yılında, Bilecik’te törenlerle anıldı.

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, CHP Milletvekili Yaşar Tüzün, Belediye Başkanı Semih Şahin, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Recep Yalçınkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Ercan Ceylan, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Muhammet Göktaş, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, AK Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık, CHP İl Başkanı Metin Yaşar, MHP İl Başkanı Fatih Yaşar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende, Vali Bilal Şentürk, Belediye Başkanı Semih Şahin ile siyasi parti ve sivil toplum örgütleri tarafından çelenkler bırakıldı.

 

Törende, iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı okundu.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından tören düzenlendi.

Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Remzi Dümen, “Türk milleti tarih boyunca büyük devletler kurmuş, kadim medeniyetler inşa etmiştir. Bir milletin geçmişteki başarıları ve güzel hatıraları geleceğine ışık tutar ve umut olur.” ifadelerine yer verdi.

Medeniyetler kuran ve geliştiren milletler ayakta tutan ve yön verenler, o milletin içinden yetişen büyük insanlardır diyen Okul Müdürü Dümen, “Şanlı bir geçmişe sahip Türk milleti geçmişte olduğu gibi gelecekte de büyük olmak, geçmişte olduğu gibi geleceğe de damga vurmak arzusunda ise, büyük evlatlarını ve onların hatıralarını canlı tutmak ve yetişmekte olan yeni nesillere öğretmek tanıtmak zorundadır. Necip Türk milletinin kadim tarihinde zaman, zaman sıkıntılı buhranlı günleri olmuştur. Fakat her zaman bağrından çıkarttığı büyük komutanlar devlet adamları ile bu felaketlerden kurtulmayı başarmıştır. Birinci dünya savaşından sonra tarihinin en karanlık günlerini yaşayan Türk milleti ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde tüm dünyaya meydan okuyarak dünya tarihine altın harflerle kazınan bir kurtuluş destanı yazmıştır. Mustafa Kemal Atatürk vatanına ve milletine çok yüce duygularla bağlı, vatan müdafaasını her şeyin üzerinde tutan, millet sevgisi kıyaslanmayacak bir tutku derecesinde olan, hayatta iken ve ölümünden sonra maddi ve manevi tüm varlığını Türk milletine adamış bir devler adamı ve komutandı. Mensubu olduğu Türk milletini sonsuz bir aşkla seven Mustafa Kemal Atatürk, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini ona adamıştır. Onun ‘Ben, gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere Türk milletine canımı vereceğim’ sözü milletini ne kadar çok sevdiğini göstermiştir. ‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ diyen Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle ve şükranla anıyoruz. Ruhu şad olsun.” diye konuştu.

 

avatar