» BİLECİK’TE 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Bilecik’te, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Vali Bilal Şentürk, Belediye Başkanı Semih Şahin ile Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hayati Durak, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, konuşmasını yapmak üzere kürsiye gelen ,

Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığında görevli Jandarma Teğmen Yusuf Yetişir; “ Bugün özgürlük ve bağımsızlığı uğruna, canını seve seve feda etmeye and içmiş, gazi olmuş vatan evlatlarını anmak, Türk milletinin yüceliğini bir kez daha dünyaya haykırmak ve tarihe geçenlerin edebileşen hatıraları önünde saygıyla eğilmek için toplanmış bulunuyoruz.


Bizler için; kahraman gazilerimize olan minnet ve şükran duygularımızı dile getirme ve canımız pahasına yürütmekte olduğumuz vatan görevini aynı azim ve kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha ifade etme günüdür.

Dün olduğu gibi bugünde aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlere saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.

Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz.şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.hepimizin çok iyi bildiği gibi vatan aşkı her Türk’ün en büyük tutkusudur. Şair Mehmet Akif, Milletimizin vatan sevgisini, ‘ canı, cananı bütün varımı alsın da hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünya da cüda .’ satırlarıyla dile getirmiştir. Türk Milleti, tarih boyunca istiklal ve birliğine kast eden, gerek dışarıdan , gerekse içeriden gelen her türlü tehdit ve saldırıyı yok etmesini başarmış, birinci dünya savaşında , kore’de Kıbrıs’ta Teröristle mücadele de kahramanlık destanları yazarak, birçok şehitler ve gaziler vermiştir. Yurdumuzu ve bizleri bu günlere getirmiş olan asil ecdadımızla ve kahraman gazilerimizle gurur duyuyoruz ” ifadelerine yer verdi.

Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Durak ise, ‘Türk Milletinin Nöbette olanına Asker denir. Asker demek aynı zaman da Mehmetçik demektir.’

“Ey Mehmetçik!,

18 Mart’ta Çanakkale’de, Çanakkale geçilmez diye, 1 Nisan’da İnönü’de Türkün makus talihini değiştiren 20 Temmuz da Kıbrıs’ta soydaşlarını Rum’un mezaliminden kurtaran 26 Ağustos ‘ta Afyon Kocatepe’den kasırga olup aydınlığa doğan 30 Ağustos ‘ ta Kütahya Dumlupınar’da zafer olup ümitsizliği boğan, 9eylül de İzmir’in dağlarında çiçek olup sonsuzluğa yağan Mehmetçik. Bu vatanı kuran sonsuza dek var olsun diye varlığı toprak olan , toprağı değil koca bir tarihi dolduran, düşman kurşununa yüreğiyle meydan okuyan Mehmetçik. Karşılık beklemeden senin ve komutanlarının bu fedakarlıklara TBMM ‘de Duyarsız Kalmamış Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik Unvan’ının verildiği gün olan 19 Eylül’ü Gaziler Günü kabul etmiştir.

Bugün 19 Eylül Gaziler Günü bütün yurtta coşkuyla anılmaktadır. Bilindiği üzere, iki devlet arasındaki anlaşmazlıklardan dolayı çıkan savaşlara katılan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu Askerlerden savaşta hayatını kaybedenlere Şehit , yaralananlara Makul Gazi, sağ olarak dönenlere muharip gazi denilerek TBMM tarafından bu Ünvanlar verilmekteydi.”diye konuştu.

Etkinlik, öğrencilerin şiir okumasıyla sona erdi.

avatar