» Bilecik, Ertuğrul olacaksa Ertuğrulgazi Bilecik veya Gazi Ertuğrul Bilecik olmalı

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Vali Tahir Büyükakın’ın “kent isminin Ertuğrul ya da Ertuğrulgazi olarak değiştirilmesi” önerisine ilişkin, “Bilecik, Ertuğrul olacaksa Ertuğrulgazi Bilecik veya Gazi Ertuğrul Bilecik olmalı. Ama Ertuğrul’la birlikte Bilecik’e ve Bilecikli hemşehrilerimize gazilik unvanının verilmesini de buradan talep ediyorum. Bütün olarak bunları bir arada düşünmek lazım.” dedi.Yağcı, belediye binasında düzenlediği basın toplantısında, Vali Tahir Büyükakın’ın “kent isminin Ertuğrul ya da Ertuğrulgazi olarak değiştirilmesi” önerisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Şeyh Edebali Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen ”Uluslararası Marka Değerleriyle Bilecik” konulu sempozyumda, değerli fikirlerin ortaya çıktığını aktaran Yağcı, Vali Büyükakın’ın Bilecik’in yıllardan beri gündeminde olan bir konuya parmak basmasının yeni bir gündem oluşturduğunu kaydetti.Bilecik isminden vazgeçilemeyeceğini, Ertuğrul ve Ertuğrul Gazi’nin de aynı şekilde değerli olduğunu dile getiren Yağcı, “Bunların her birini kullanmaktan ve bunlarla anılmaktan tüm Bilecikliler olduğu gibi bizler de büyük gurur duyuyoruz. Bunlardan Bilecik isminden gocunduğumuzdan dolayı değil ama böyle bir genişlik imkanı varsa da bunu değerlendirmek isteriz.” dedi.

 

 

Yağcı, şahsi fikrinin Bilecik’i bir kenara bırakarak Ertuğrul ismi olmadığını anlatarak, şöyle konuştu:

“Ama Bilecik’le birlikte Ertuğrul Bilecik olabilir. Ertuğrul ismine de karşı değilim. Bence ‘bütün şehir’ uygulaması tam bu süreç anlamında iki tarafı da mutlu edebilecek güzel bir aşama. Bu aşamada mutlaka Ertuğrul isminin de şehir adına düşünülmesi gerektiği kanaatindeyim. ‘Bütün şehir’ kapsamına şehrimiz girerse, bir isim ihtiyacı var… O da Ertuğrul olması kadar doğal bir şey olmaz. Şehrimizin gazilik unvanı da düşünüldüğünde… Bilecik, Ertuğrul olacaksa Ertuğrulgazi Bilecik veya Gazi Ertuğrul Bilecik olmalı. Ama Ertuğrul’la birlikte Bilecik’e ve Bilecikli hemşehrilerimize gazilik unvanının verilmesini de buradan talep ediyorum. Bütün olarak bunları bir arada düşünmek lazım.”

avatar