» ELDEMİR’DEN TÜZÜN’E CEVAP GECİKMEDİ

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün’ün Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM), yapmış olduğu gündem dışı konuşma ile Bilecik’in sorunları üzerinden hükümete yönelik eleştirilerine AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, cevap verdi.

Millevekili Tüzün’ün Bilecik’e Başbakan’ın yanı sıra 7 bakan ve 4 bakan yardımcısının geldiğini ancak hiç birinin temel atma yada açılış törenine katılmadığı yönündeki açıklamalarıyla ilgili konuşan Millevekili Eldemir, Mecliste yasama faaliyetlerinin devam etmediği zamanlarda Bakanların Bilecik ziyaretlerine ve bu konularla ilgili toplantılarına katılmaya gayret gösterdiğini, Tüzün’ün de müsait olduğunda bu ziyaretlere teşrif ederek Bakanların Bilecik için yaptıklarını görebileceğini söyledi.

 

Eldemir, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

 

 

 

GENEL KURULUN TAKDİRİNDEDİR

Dün akşam saat gece yarısından sonra 01.42’de hepinizin bildiği gibi 492 sıra sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Teklif’imizi görüşüyor idik. Geneli üzerindeki konuşmalarımızı tamamladık. Birinci bölümle ilgili de üç parti grubumuz konuşmalarını yaptı. Şimdi, bugünkü vermiş olduğumuz grup teklifi de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığının göndermiş olduğu iki tezkerenin, 489 ve 493 sıra sayılı tezkerelerin öne alınmasıyla ilgili. İç Tüzük’e uygun olarak vermiş olduğumuz bu önerinin Genel Kurulun takdirinde olduğunu özellikle ifade etmek isterim.

 

DÜZELTME YAPMA İHTİYACI HİSSETTİM
Değerli milletvekili arkadaşlarım, bugünkü birleşimin başında, gündem dışı konuşmalarda Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik Milletvekilimiz Sayın Yaşar Tüzün burada bir konuşma yaptı. Ben kendisine özellikle teşekkür ediyorum Bilecik’i gündeme taşıdığı için ancak bir hususta da bir düzeltme yapma ihtiyacı hissettim. O konuda da birkaç cümle bir şeyler söylemek isterim.

 

BU ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLİRSE HAKSIZLIK YAPMIŞ OLURUZ
Bilecik ilimize yapılan bakan ziyaretleri bir protokol ziyareti değildir. Eğer biz bu şekilde bir değerlendirmede bulunmuş olursak bir yanlışlık ve bir haksızlık yapmış oluruz. Yaklaşık olarak son bir yıl içerisinde gelen 7 tane bakanımızın her biri, bakanlığının Bilecik’le alakalı yatırımlarıyla alakalı konuları yakinen takip etmişlerdir.

 

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI

Orman ve Su İşleri Bakanımız Bilecik’e geldiğinde, gerek Devlet Su İşleri gerek Millî Parklar gerek Orman Genel Müdürlüğü gerek Meteoroloji Müdürlüğü bunlarla alakalı koordinasyon görevlerini, koordinasyon toplantılarını yapmış ve yatırımları değerlendirmiştir.

 

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız geldiği zaman, Bilecik’te devam eden kara yolları yatırımı ve özellikle hemşehrilerimizin beklediği yatırımlarla alakalı konuları da takip etmiştir. Bilecik bu konuda, şu anda, kara yolları yatırımları anlamında bir şantiye hâlindedir. Burada da Söğüt-Bozüyük arasındaki yolumuzun da müjdesini vermiştir. Bilecik’i Bursa’ya bağlayan Yenişehir yolumuzda da sayın milletvekilimizin ifade ettiği gibi, uzunca bir mahkeme süreci yaşanmıştır ancak şu anda çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

 

SAĞLIK BAKANI
Sağlık Bakanlığı yatırımlarında da Bilecik Devlet Hastanemizin temeli atılmıştır. Bilecik Devlet Hastanemiz de tüm hızıyla devam ediyor. Sadece bununla da yetinmiyoruz. Önümüzde şu anda da Bozüyük devlet hastanemizin de uygulama projeleri yapılmaktadır.

 

TEŞRİF EDERSE HEP BİRLİKTE GÖRMÜŞ OLURUZ
Ben eğer Mecliste yasama faaliyetlerimiz devam etmiyorsa bakanlarımızın bu konulardaki Bilecik ziyaretlerinin ve konularıyla ilgili toplantılarının hepsine katılmaya gayret ediyorum, bundan sonra da katılmaya çalışacağım. Ümit ediyorum, sayın vekilimizin de vakti müsait olursa, bu ziyaretlere kendisi de destek verirse, teşrif ederse bakanlarımızın Bilecik için yaptıklarını hep birlikte görmüş oluruz. Ben İç Tüzük’ün 19’uncu maddesine göre vermiş olduğumuz grup önerimizi Genel Kurulun takdirine sunuyor, hepinizi tekrar saygıyla selamlıyorum.

avatar