» CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK

CHP Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile CHP’li Belediyelerin Kadın Politikaları alanındaki faaliyetlerini paylaştı.

Belediyelerin, belde sakinlerinin yerel nitelikteki ortak ihtiyaçlarını karşılama ve geleneksel yerel hizmetleri yerine getirme görevlerinin yanı sıra, sosyal belediyecilik kapsamında halka birçok sosyal hizmet ve sosyal destek sunduğunu ve CHP’li Belediyelerin bu konuda örnek teşkil ettiğini kaydeden Karabıyık, “CHP’li Belediyeler, sosyal belediyecilik anlayışıyla toplumun tüm dezavantajlı gruplarına hizmet vermekte, yalnız altyapı hizmetini sunan bir kurum olarak çalışmak yerine, aynı zamanda belde halkının sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunan, bu konuda görev ve sorumluluklar üstlenen bir anlayış ile çalışmaktadır ve sosyal refahın gerçekleşmesinin altyapısını da hazırlamaktadır” dedi.

“EN ETKİLİ ARAÇTIR”

Kentleşmenin kadınların güçlenmesine uygun bir ortam yaratma potansiyeline sahip olduğunu ve bu potansiyeli gerçeğe dönüştürmenin, insan haklarını ve kadının insan haklarını korumak ve geliştirmek ve yaşam koşullarını iyileştirmekle mümkün olduğunu ifade eden Karabıyık, “Bu yönüyle, yerel yönetimlerin, sosyal hizmet, sosyal destek, danışmanlık, istihdam, yoksulluğun giderilmesi, sağlık, eğitim ve çevrenin korunması gibi değişik sosyal alanlara ve özellikle dezavantajlı gruplara yönelik hazırladıkları programlar, özellikle yerelde kadın politikalarının uygulanmasının en etkili ve doğrudan araçlarındandır. Belediyelerimizce yapılan sosyal hizmet projeleri kapsamında kadınlara, temel haklar, anne eğitimi, okuma-yazma, açık öğretim, mikro-kredi, kıyafet tasarımı, giyim, kuaförlük, çocuk bakıcılığı, büro yönetimi ve sekreterlik vb. eğitimler verilmektedir. Özellikle mikro kredi uygulamalarıyla birlikte kadınlar gelir getirici faaliyetlerde bulunmaya başlamaktadır. Beldede yaşayan kadın ve kız çocuklarının boş zamanlarını sosyal faaliyetler ile geçirmeleri, aralarında sosyal iletişim ve komşuluk kültürünü geliştirilmesi, spor, bilgilendirilme ve karşılaştıkları sorunların çözümü için çalışmalar yapma ve eğitim verme amacıyla açtıkları çok amaçlı mahalle veya semt kadın merkezleri de oldukça önemlidir. Yerel Yönetimlerce sunulan bu hizmetler, kadınlara toplumsal imkanlarını artırma yollarını sunarken bir yandan da belli hizmetleri mahalle ölçeğinde ulaşılabilir kılmaktadır” açıklamasıyla bu faaliyetlerin önemini gözler önüne serdi.

CHP’li Belediyeler tarafından sunulan Kadın Politikaları alanındaki sosyal belediyecilik faaliyetlerinin başlıcaları ise aşağıdaki gibidir:

“HIZLA DİĞER BELEDİYELERİMİZ DE HAYATA GEÇİRECEKTİR”

Yaşlı bireylerin zamanlarını iyi değerlendirebileceği, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayabileceği sıcak bir ortam sunan Baharevleri 26 belediyemizde, bakım onarım yardımı, temizliği (okul, ibadethane, yangın vs. vs. gibi sebeplerle zarar gören evler ve resmi kurum) 63 belediyemizde, barınma yardımı (evsizler, öğrenciler, hasta ve hasta yakınları) 24 belediyemizde, gıda yardımı (gıda paketi, alışveriş çeki) 155 belediyemizde, engelli ailelerini bilgilendirme, bilinçlendirme hizmeti 54 belediyemizde, evde bakım hizmeti (temizlik ve sağlık, medikal malzeme(hasta yatağı, hasta bezi, ilaç, hasta bakım ekipmanları, işitme cihazı) 53 belediyemizde, ev eşyası, giyim yardımı (düğün yardımı, ikinci el veya yeni eşya ve kıyafetler) 73 belediyemizde, girişimci kadın ürünleri pazarı 83 belediyemizde, hoş geldin bebek 66 belediyemizde, kadın danışma ve kadın sığınmaevi 48 belediyemizde, kadın sohbet evi 46 belediyemizde, meslek ve beceri kursları 91 belediyemizde, sağlık hizmeti (psikolojik danışmanlık, ağız ve diş kontrolleri) 47 belediyemizde, sosyal yardım merkezi (nakdi/ayni yardım vs.) 55 belediyemizde, ulaşım hizmeti (çeşitli okul faaliyetleri, hasta nakili için ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar için toplum taşıma kartı) 64 belediyemizde, yakacak yardımı (odun- kömür) 54 belediyemizde, yaşlı bakım evi 29 belediyemizde, yemek yardımı (çeşitli derneklere, bakım evlerine, öğrencilere, ihtiyacı olan kimselere) 57 belediyemizde sunulmaktadır. 44 belediyemizin sunduğu çocuk kreşi hizmeti ise, hızla diğer belediyelerimizde hayata geçirilecektir.

avatar